Osiąganie równowagi
Równowaga w życiu to proces, w który ciągle balansujesz, bo wciąż coś się zmienia. A gdyby osiąganie równowagi porównać do brania kąpieli? Może to pozwolić dostrzec trudne do uchwycenia elementy tego procesu. Według mnie, żeby kąpiel była przyjemna, wanna powinna być wygodna, wody – odpowiednia ilość, a odpływ powinien działać bez zarzutu.
Jaka ma być wanna?
W tym miejscu zastanawiasz się, jak chcesz żyć i na czym Ci zależy. Co Ci pasuje, wziąwszy pod uwagę Twój temperament, preferencje, sytuację i aspiracje? Zapisz sobie, jeśli masz jasność. Nie wiesz? nie szkodzi, możesz eksperymentować i po prostu zacząć oraz dokonywać regularnego przeglądu wielkości Twojej „wanny”. Pomocna może być w tym stoicka metoda przeglądu siebie.
Warto uwzględnić to, że duża wanna to więcej czasu i wysiłku na czyszczenie. Jeśli zaplanujesz dużą garderobę, będziesz potrzebować więcej czasu na dobór dodatków, przechowywanie, konserwację. Duża biblioteka czy kolekcja bibelotów to sporo czasu na odkurzanie. Uwzględnij też, że wielkość wanny ogranicza ilość miejsca w łazience. W życiu też masz takie ograniczenia. Nie wstawisz ogromnej szafy do małego pokoju (albo się w nim potem nie ruszysz) i nie wciśniesz do planu dnia więcej zadań, niż wynosi Twój dostępny czas (chociaż – jak już ustaliliśmy – możesz próbować).
Stosując metaforę wanny do urządzania szafy, decydujesz, jaką Twoja szafa powinna mieć wielkość i co zawierać, żeby Ci było wygodnie. Możesz przeliczyć ilość tego, co masz i rozplanować poszczególne półki i szuflady, wtedy szafa będzie idealnie pasować to Twoich potrzeb. Kiedy nie wiesz do końca, czego potrzebujesz, możesz postawić na jak największą szafę, zgodnie z maksymą „nigdy za dużo miejsca do przechowywania”. Uważaj – duża szafa zachęca do gromadzenia, bo zawartość ginie przy jej skali. Z tego właśnie powodu w supermarketach są takie duże kosze na zakupy: mają zachęcać do wkładania kolejnych rzeczy, gdy to, po co przyszedłeś zaledwie majaczy na dnie.
Metafora wanny może Ci się też przydać w takich obszarach, jak planowanie ilości obowiązków. Tutaj bardzo pomaga przeliczanie zajęć na czas. Ile godzin dziennie masz na wykonanie obowiązków? to jest właśnie maksymalna wielkość Twojej wanny. Jeśli jej rozmiar jest za mały, osiąganie równowagi wymaga odpuszczenia czegoś innego, co zajmuje Twój czas.
Czy musisz przykręcić kran?
Wanna ma określoną pojemność. Jeśli wciąż będziesz do niej lać wodę, w końcu zalejesz sąsiadów. Podobnie to działa, jeśli bez końca kupujesz nowe ubrania mimo, że półki w szafie pękają w szwach. Albo, kiedy wciąż dokładasz nowe zadania mimo, że i tak nigdy nie jesteś w stanie zamknąć wszystkiego, co masz już na liście.
Masz problem z powstrzymaniem napływu nowych rzeczy do Twojego życia? Jeśli nie wiesz, od czego zacząć, warto spróbować spowolnienia i dostrzeżenia swoich reakcji (jak radzi Judson Brewer w swoim wystąpieniu na TED). Spowolnienie pomaga zatrzymać odruchowe impulsy i uruchomić świadome reagowanie.
A może masz odwrotny problem i Twój kran jest niedostatecznie odkręcony? Tą samą techniką możesz poobserwować to, jak zatrzymujesz wpuszczanie nowych rzeczy do swojego życia i wypróbować inne reakcje.
Jak działa odpływ?
Niedrożny odpływ to znowu przepełniona wanna, ale też zatrzymywanie w środku rzeczy i spraw, których już nie potrzebujesz. Umiejętność odpuszczania tego, co już Ci nie służy, pomoże trenować osiąganie równowagi. Możesz ćwiczyć sztukę tracenia, albo skupić się na strategicznych aspektach, takich, jak minimalizowanie pamiątek.
Wpis ilustruje fragment obrazu Pierre Bonnarda „Kąpiel”, znajdujący się w Tate w Londynie. Kąpiąca się kobieta, będąca częstym tematem obrazów Bonnarda, to jego żona Marthe, która długie godziny spędzała w wannie (przypuszczalnie z uwagi na zalecenia medyczne). Przypuszczam, że była jedną z tych osób, dla których wszystkie elementy składające się na dobrą kąpiel miały szczególnie doniosłe znaczenie.